| Brand | TCL |
|---|
| Manufacturer | Dixon Technolgies (India) Ltd, Village: KUDUS, BHIWANDI WADA ROAD,TALUKA - WADA, DIST-PALGHAR-421312, 022-49186270 |
|---|
| Model | 40S6505 |
|---|
| Model Year | 2022 |
|---|
| Product Dimensions | 90.5 x 18.5 x 51.8 cm; 6.5 Kilograms |
|---|
| Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
|---|
| Item model number | 40S6505 |
|---|
| Ram Memory Installed Size | 1 GB |
|---|
| Operating System | Android |
|---|
| Hardware Interface | USB, HDMI |
|---|
| Graphics Coprocessor | G31MP2 |
|---|
| Tuner Technology | DVB-T2 |
|---|
| Response Time | 9.5 Milliseconds |
|---|
| Resolution | 1080p |
|---|
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 1 Audio Cable, 2N Batteries, 1 Wall Mount |
|---|
| Number Of Items | 1 |
|---|
| Remote Control Description | Smart remote with Dedicated Hotkeys for quick and easy access | Hands free voice control |
|---|
| Display Technology | LED |
|---|
| Standing screen display size | 40 Inches |
|---|
| Display Type | HDR |
|---|
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
|---|
| Image Contrast Ratio | 5000:1 |
|---|
| Supported Image Type | GIF, JPEG |
|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|
| Resolution | 1920x1080 Pixels |
|---|
| Supported Audio Format | Mp3_audio, Wma |
|---|
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Audio |
|---|
| Audio Wattage | 20 Watts |
|---|
| Voltage | 240 Volts |
|---|
| Power Source | AC |
|---|
| Batteries Included | Yes |
|---|
| Batteries Required | Yes |
|---|
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
|---|
| Includes Rechargable Battery | No |
|---|
| Remote Control Included? | Yes |
|---|
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
|---|
| Manufacturer | Dixon Technolgies (India) Ltd |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 6 kg 500 g |
|---|
No comments:
Post a Comment