- SUCTION CAPACITY: Powerful motor provides 1200 m3/hr suction capacity, suitable for heavy frying and grilling.
- FILTERLESS TECHNOLOGY: There is a screen to prevent contact with motor and blower assembly providing optimum suction.
- AUTO CLEAN TECHNOLOGY: This feature helps in cleaning the oil and residue formed inside the motor with just one touch.
- OIL COLLECTOR: It has a stainless steel oil collector which is easy to clean and stores more residues.
- CONTROL TYPE: User-friendly 3 speed Touch Control for smooth operation with very low noise.
- MOTION SENSORS: It comes with motion sensing technology and enables easy operation by simple waving your hand.
- WARRANTY: 1 year on product and 5 years on motor.
Technical Details
| Brand | Hindware |
|---|---|
| Model | C100220 |
| Annual Energy Consumption | 170 Kilowatts |
| Noise Level | 32 dB |
| Installation Type | Wall Mount |
| Part Number | C100220 |
| Special Features | 1200 m3/hr Suction Capacity, Thermal Auto Clean, Motion Sensing, Filterless, Stainless Steel Oil Collector, 3 Speed Touch Control |
| Colour | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| Fuel Type | Electric |
| Airflow Displacement | 1200 CMPH |
| Number of Vents | 1 |
| Material | Steel |
| Included Components | 1 Chimney, Manual, Warranty Card, Installation Kit |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Hindware |
| Country of Origin | India |
| ASIN | B07VQ1QF3Q |
|---|---|
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #12,381 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) #20 in Chimneys |
| Date First Available | 27 July 2019 |
| Manufacturer | Hindware |
| Item Weight | 15 kg 200 g |
| Item Dimensions LxWxH | 48 x 60 x 53.8 Centimeters |
| Net Quantity | 1 1 |
| Generic Name | Chimney |


No comments:
Post a Comment